Румъния е истински рай за почитателите на замъците и монархическите символи. Един от най-красивите е малкият замък Пелишор. Той се намира в покрайнините на зимния курортен град Синая, в непосредствена близост до румънския Версай – Пелеш.
Замъкът Пелишор е част от обширния архитектурен комплекс, създаден от крал Карол I по долината на река Пелеш през целия период на неговото управление. Построен е между 1899 и 1902 г. като резиденция за кралските наследници на трона на Румъния – принц Фердинанд и принцеса Мария.
За разлика от зрелищността на Големия замък – Пелеш, замъкът Пелишор, въпреки че отвън лесно може да се разпознае немският неоренесансов стил, е декориран в нов, модерен стил. Изграждането на замъка, базирано на плановете на архитекта Карел Лиман, зачита изискванията на крал Карол I към външната архитектура, добавяйки обаче нео-румънски елементи, които придават на сградата весела нотка – двете кули, покрити с цветни керемиди, подобни на шпиловете на църквите от Буковина.
Интериорната украса, замислена от самата Мария в различни периоди от време, между 1902-1903 и 1925-1928 г., илюстрира нейното кредо в естетиката и изкуството. Замъкът Пелишор разкрива чрез вътрешната си украса романтичната, мистериозна личност на кралица Мария от Румъния.
Какво ще видим
Замъкът Пелишор разполага с 99 красиво декорирани и обзаведени стаи. Повечето от тези стаи впечатляват със своята изисканост и елегантност и могат да бъдат разгледани от туристите. Декорациите са избрани от кралица Мария с помощта на виенския художник Лудвиг Бернхард. Дворецът разполага с уникална колекция от виенски мебели, стъклария Tiffany и Lalique.
Именно в Пелишор всеки от нас може да се докосне до кралската трапезария, кабинетите на Фердинанд, спалнята на краля, както и тази на кралицата.
Задължително трябва да разгледаме:
Залата на честта – изискана със своята простота, украсена с касетони от дъбово дърво и таван от витражи, специфичен архитектурен елемент за 1900 г.
Тържественият кабинет на крал Фердинанд наподобява немския неоренесанс от Пелеш, изработен от орех, покрит с три издълбани панела, илюстриращи замъците Пелеш, Пелишор и Фойсор.
Златната спалня е обзаведена с предмети, направени през 1909 г. в работилниците за изкуства и занаяти в Синая, според плановете и чертежите на кралицата.
Кабинетът на кралица Мария е украсен с колони, направени в стил Бранковяну и камина, специфична за румънския интериор, също включва мебели, проектирани от кралицата.
Златната стая е най-важната забележителност в двореца. Тя е много специална като декорация. Стените с позлатена мазилка носят листа от бодил, мотив, много специален за кралицата, тъй като е бил емблемата на Нанси, столицата на Арт Нуво, но също така е свързан с Шотландия, родното място на Мария. Мебелите, украсени с келтски и византийски елементи, се подчертават и от келтския кръстообразен оберлихт на тавана. Именно в нея и до днес се пази истинското сърце на кралица Мария. Тя е обожавала да рисува, като в една от стаите в двореца можем да разгледаме нейни рисунки.
Коя е кралица Мария и как е свързана с България?
Кралица Мария е родена като британска принцеса, дъщеря на херцога на Единбург Алфред и на великата руска княгиня Мария Александровна. Тя е дете на две от най-могъщите европейски семейства. Можело е да стане кралица на Великобритания, но въпреки че бъдещият крал Джордж V й предлага брак, под давлението на своята майка Мария се омъжва за румънския кронпринц Фердинанд.
Съпружеският живот обаче се оказва нещастен, дори непоносим за кралицата. В кореспонденция със своя приятелка тя споделя, че изпитва отвращение към Фердинанд. Двамата обаче имат 6 деца – Карол, Елизабет, Мария, Николай, Илеяна и Мирча, въпреки мълвата, че кралица Мария поддържа дългогодишна сърдечна връзка с принц Барбу Щирбей.
Разлюлявана от бури, скандали и конфликти, кралица Мария намира своя пристан в Балчик
По онова време градът е бил в пределите на Румъния. Тя изключително много харесва природата и гледката. Кралицата купува парчето крайбрежна ивица от неговия собственик – букурещкия банкер Жан Крисовелони през декември 1924 г. Планът й е да се построи замък по неин вкус и спрямо нейните разбирания за красота и естетика. Работата започва на следващата година, а за да реализират мечтите на кралицата, са наети майстори от цял свят. Строителните работи приключват през 1936 г. Само две години след това кралицата умира. Последното желание на Мария е сърцето й да бъде отнесено в нейното любимо място – Двореца в Балчик и да бъде положено в параклиса „Стела Марис“.
Искането нa кралицата се сбъдва – нейното сърце е прибрано в ковчеже, обковано със скъпоценни камъни, и оставено в параклиса. По-късно то е върнато в Бран, а след това в продължениена 44 години се е съхранява в Националния исторически музей на Румъния в Букурещ. През ноември 2015 г. – 77 години след смъртта на Мария, с тържествена церемония, на която присъстват нейни потомци, румънски и чуждестранни високопоставени личности, сребърното ковчеже със сърцето на кралицата е пренесено в замъка Пелишор, където намира вечен покой.
През 2019 година излезе и филм, посветен на румънската кралица и нейните политически успехи. Може да го гледате ТУК.
Работно време и входни такси:
Понеделник, вторник – затворен
Сряда: 10:00 – 17:00 ч.
Четвъртък – неделя: 9:15 – 17:00 ч
Възрастни: 30 леи
Пенсионери: 15 леи
Деца, студенти: 7,5 леи
Последният вход е 16:15
Билети могат да бъдат купени единствено на място от касата на замъка.
Харесайте фейсбук страницата на World2Explore за още идеи и съвети за пътувания и пътешествия.