Унгария е сред най-предпочитаните страни за екскурзия. С многото си природни богатство и забележителности, тя е атрактивни за малки и големи. Столицата Будапеща привлича всяка година милиони туристи. Ето няколко факта за страната, които със сигурност ще ви впечатлят.
Унгарският език е изключително труден
Езикът е част от угро-финските езици. Не е никак случайно, че е смятан за един от най-трудните езици не само в Европа, но и в целия свят.
Не чукайте с чашите бира – обидно е!
Легенда разказва, че Унгарската революция срещу хабсбургите през 1848 година е разгромена, 13 унгарски генерали са екзекутирани, а след всяка изпълнена смъртна присъда австрийците чукали бирените си чаши. Това предизвикало обещание през следващите 150 години да не си чукат чашите, но традицията продължила и след това.
Унгария се радва на много изобретения
Факт е, че унгарците са изключително изобретателни. Някои от най-видните са скулпторът и професор Ерно Рубик, който през 1974 г. създава Кубчето на Рубик, журналистът Ласно Биро, който през 1938 г. патентова химикалката и физикът Имре Броди, който през 1937 г. изобретява лампата с нажежаема жичка.
Горди носители на редица Нобелови награди
Цели 13 унгарци са станали нобелови лауреати. Това е повече на глава от населението в сравнение със страни като Финландия, Испания, Канада или Австралия. Те са печелили във всички категории с изключение на Нобеловата награда за мир.
Статуя може да ви направи велик писател
Легенда гласи, че ако се докоснете до химикала на Статуята на Анонимния в Градския парк в Будапеща, това ще ви даде уникална дарба за писане. Може и да не ви се вярва, но лъскавата повърхност на химикала показва, че вероятно мнозина са повярвали в легендата.
Домакинства винен регион, станал първият официален в света
Крал Карл I обявява официално област Токай в Унгария за винена област, където се произвежда вино още от 5 в. сл. Хр.
Майсторът на илюзията
Световноизвестният илюзионист Хари Худини, е роден в Будапеща през 1874 г. Ерих Вайс, както е истинското му име, изключително популярен със способността си да се освобождава от белезници, усмирителни ризи и да бяга от китайската водна клетка.
Прочети още: Да се повозим на най-старото метро в континентална Европа
Възползвайте се от лечебните води и в затворено пространство
Унгария разполага с над 450 СПА центъра и бани благодарение на изобилието си от естествени горещи извори. Смята се, че те са най-добрият лек срещу махмурлук, а културата на баните съществува още от римски времена.
Не отказвайте от унгарската ракия, лек е за всякакви болести
Унгарците се кълнат, че местната ракия – „палинка“ лекува различни болести като главоболие, менструални болни, дори ако сте нервни. Дори има и местна поговорка: „Палинка в малки количество е лекарство, а в големи – лек“. В никакъв случай не отказвайте глътка от този еликсир, в противен случай ще ви се обидят и ще предизвикате смут.
Националният спорт на Унгария е водната топка
През 1956 година по време на Олимпийските игри в Мелбърн е кървавият плейоф между Унгария и СССР. Той може би е най-известният мач по водна топка. Тогава Унгария побеждава с 4:0, преди мачът да бъде спрян, за да се избегнат сблъсъци. На Олимпийските игри в Сидни през 2000 г. за първи път се появява турнир по водна топка и при жените.
В столицата Будапеща е изградено първото метро в континентална Европа
Започва работата си през далечната 1896 година. Електрическата железница е втората най-стара в света, а на първо място е метрото в британската столица Лондон.
Унгария няма море, но е плажна дестинация
Със своите почти 600 кв. км. езерото Балатон е най-голямото в Централна Европа. То е толкова голямо, че често го наричат Унгарско море, а туристи се стичат към бреговете му от десетилетия в търсене на слънчеви лъчи. А водата в близкото езеро Хевиз има медицински свойства и се смята, че лекува ревматизъм.
Прочети още: 7 уникално вкусни унгарски ястия
Закон регулира имената в Унгария
Когато се роди дете, родителите трябва да се съобразяват със закон за името, което могат да изберат за наследника си. Те трябва да идват от списък, който е предварително одобрен. Ако има отклонение, то трябва да бъде утвърдено от Научния институт по лингвистика към Унгарската академия на науките.
Червеният пипер е изключително важен в цяла Унгария
Над 1000 тона червен пипер се произвежда годишно в Унгария в наши дни. Някога дори е търгуван като твърда валута с комунистите. Интересно е, че има два музея на червения пипер, в които посетителите могат да опитат от различните видове от зеленчука.
Най-добрата шахматистка в света е унгарка
Едва 15-годишна Юдит Полгар печели титлата грансмастър 1991 г., което е рекорд. Шах се играе навсякъде в страната, включително на плаващи дъски в термални бани.
Домакинства огромен естествен подземен лабиринт
Най-голямата геотермална пещерна система може да бъде открита под столицата и се състои от около 200 подземни камери. Докато експедициите са достъпни само за квалифицирани посетители, някои от пещерите могат да бъдат видени от разстояние и от обикновени туристи.
Унгария дава думата coach (туристически автобус)
По-точно Коч – градът, в който се смята, че са се появили превозните средства за първи път през XVI в.
Деца работят в унгарските железници
Деца на между 10 и 14-годишна възраст са основните служители в детската железница, която минава по хълмовете Буда. Те продават сувенири на гарата, както и билети, а някои дори са кондуктори.
Прочети още: В Будапеща за първи път
Втората по големина синагога в света е изградена в столицата на Унгария
Най-голямата в Европа синагога е в Будапеща – Дохани, която има 3000 седящи места. Включена е в Списъка на ЮНЕСКО на Световното културно наследство.
И някои от най-интригуващите заведения
Посещавайки града, задължително опитайте бира в кръчмите на Будапеща. Те се намират в много от бомбардираните и белязани с куршуми сгради и са интересно място за палинка и за провеждане на тържества.
Елвис Пресли е почетен гражданин на Будапеща
Посмъртното гражданство е присъдено на музиканта през 2011 г. като признание за героичния му статус, след като изпълнението на Peace in the Valley по американска телевизия привлече вниманието към революцията от 1956 г. В унгарската столица има и булевард „Елвис Пресли“, посветен на звездата.
Холивуд нямаше да е същият без унгарците
Основателят на Paramount Pictures Адолф Зукор, Вилмос Фрайс, по-известен като Уилям Фокс, и режисьорът на „Казабланка“ Майкъл Къртис, чието истинско име е Мано Каминер, са родени в Унгария
Нито пък Дракула
Смята се, че граф Дракула се базира на злодея от XV век Влад Цепеш, който тероризирал Влахия, в миналото част от Унгария, докато не бил хвърлен в затвора от крал Матиас.
Прочети още: Жива приказка: Коледните базари в Будапеща
Туристите в Будапеща предпочитат пинбол пред исторически забележителности
Открит през 2015 г., музеят на пинбола в Будапеща включва над 130 класически машини и има висок рейтинг в TripAdvisor, изпреварвайки Площада на героите, замъка „Буда“ и Мостът на свободата.
Числото 96 е изключително важно в Унгария
Коронясването на Арпад за първи крал на унгарския народ бележи началото на унгарската държава през 896 г. Метрото в Будапеща е построено през 1896 г., точно за 1000-годишнината на страната. По закон сградите в Будапеща не трябва да надвишават 96 фута (29 метра), а унгарският национален химн трябва да бъде изпълнен за 96 секунди, ако се свири в правилното темпо.