Църквата „Св. Георги“ в центъра на София е сред най-красивите храмове в цяла България. По-известна е като ротондата. Задължителна спирка за всички туристи и гости на София. Намира се във вътрешния двор на президентството и на броени метри от комплекса „Сердика“. Този храм в много отношения е най. Това е най-старият архитектурен паметник в българската столица. Нещо повече. Тази постройка е единствената, която е изцяло запазена от времето на римската империя.

История

Ротондата е изградена през четвърти век, когато Сердика (София) се е радвал на голям разцвет и е сред големите балкански градове. Знае се, че е изградена по времето на император Константин Велики, който я превръща в баптистерий. Причината са масовите християнски покръствания веднага след като религията е била разрешена.

Входът на ротондата

През 6-и век отново е превърната в църква. Именно по времето на Юстиниан Велики, който е управлявал империята по това време, църквата е зографисана. Казват, че тогава е била кръстена на св. великомъченик Георги.

Ротондата-св-георги-софия
Официален вход на храма

Когато по тези земи е властвала Османската империя, султан Селим превръща ротондата „Св. Георги“ в джамия и я нарича Гюл-джамаси. С бяла мазилка са били скрити стенописите.

След Освобождението храмът е запустял. По-късно е превърната във временен мавзолей след смъртта на княз Батенберг. През 1915 година стартира нейното реставриране.

Ротондата-св-георги-софия
Вътрешните входове също са като удължени прозорци
Архитектура

Храмът е във формата на ротонда – цилиндрична куполна сграда, построена върху основа във формата на квадрат. Широчината на храма е едва 9,50 метра, а височината е 14 метра. Докато я реставрират откриват няколко пласта стенописи, като най-ранният датира от 10 век. Представляват части от изображения на 8 ангела във вътрешната част на купола на храма.

Ротондата-св-георги-софия
Храмът е с уникална архитектура

Впечатлява с външния си вид – четири симетрично разположени ниши, квадратно олтарно помещение, а входовете представляват удължени прозорци.

Мощите на Иван Рилски

Малцина знаят, че в този малък храм са били изложени мощите на най-великия ни светец Иван Рилски. Тук те останали 6 дни преди да бъдат върнати в Рилския манастир от Велико Търново.

Прочети още: Пещерата и гробът на Св. Иван Рилски – защо задължително да ги посетим?

Харесайте фейсбук страницата на World2Explore за още идеи и съвети за пътувания и пътешествия.

Write A Comment