Във времена на пандемия е препоръчително да бъдем на открити места. Дори, когато става въпрос за музеи. Един от най-големите открити в Европа е Музеят на селото в Букурещ и нямаше как да го пропусна, докато бях в града в началото на 2021г. Той е сред най-посещаваните музеи в румънската столица. Намира се в парка Херастрау, в непосредствена близост до едноименното езеро.
Музеят на открито е разгърнат на над 100 хиляди квадратни метра, върху които са издигнати 272 автентични къщи от цяла Румъния. Селото в централните части на Букурещ е създадено през 1936.г от фолклориста Димитри Густи, чието име музеят носи днес.
Ще ви трябва поне час, за да се разходите около всички селски къщи, колиби, вятърни мелници и църкви, които са били донесени от всички краища на страната. Някои от тях са били пренесени цели, а други са сглобени на място.
Виж също: Букурещ – дълъг уикенд в Малкия Париж на Изтока
Прави впечатление различният архитектурен стил в отделните румънски области. В етнографския музей има къщи със сламен или дървен покрив, някои от които са стръмни.
Къщите са обзаведени и разполагат с двор, но заради пандемията са отворени единствено две, в които може да се види обзавеждането и бита на румънския селянин през 17-и – 20-и век.
Силно впечатление прави дървената църква от село Драгомирещи, вкопаните къщи от Олтения, вятърните мелници от Тулча, както и сламените къщи от Алба.
Кога да го посетим?
Със сигурност най-доброто време за посещение на музея на селото е през пролетта, когато всичко е зелено. Разбира се, тогава има и повече хора, но ако е музеят сред първите ви места в списъка за деня, ще може да го разгледате на спокойствие. Тогава ще може да го съчетаете с наемане на лодка или водно колело в близкото езеро.

Аз посетих музея в средата на месец януари, когато в Букурещ не се беше разтопил снега, а езерото беше замръзнало. Заснежените селски къщички ми навяха приятни спомени от детството.
Силно впечатление правят и многото котета, които търсят вниманието на хората, за да получат лакомство или поне игра.
Как да стигнем до него?
Музеят се намира на няколко километра от центъра на Букурещ, в непосредствена близост до Триумфалната арка.
В румънската столица винаги използвам Uber и силно го препоръчвам. От центъра на града до музея ще ви вземат между 15 и 20 леи.
Разбира се, има и автобуси, както и метро, но най-близката метростанция е на около 20 минути вървене – Aviatorilor, линия №2.
Билети за музея може да вземете от автоматите на входа му. Има опция за плащане с кредитна карта, но с дебитна не успях. Цената за възрастни е 20 леи (8 лева), за пенсионери е 10 леи (4 лева), а за студенти – 5 леи (2 лева).
Ако сте посещавали Етъра, по-добре е да не тръгвате към Музея на селото в Букурещ с големи очаквания. На мен лично много повече ми харесва етнографския музей край Габрово.
Харесайте фейсбук страницата на World2Explore за още идеи и съвети за пътувания и пътешествия.