Да посетиш Скандинавия преди Коледа е задължително за всеки, който обича да пътува. Поради тази причина в началото на месец декември с малка група приятели решихме да се отправихме към Швеция и Дания. С нетърпение да видим красивия север и с очакване да ни бъде малко студено.
Стокхолм наистина е един от най-красивите, чисти, богати и уредени градове на света. До столицата на Швеция летят няколко авиокомпании, сред тях и нискотарифни и често могат да се намерят двупосочни билети за по-малко и от 50 евро. Ние успяхме. И така, след по-малко от 3 часа от София се озовахме доста на север.
Магията на Скандинавия се усеща с пълна сила в Стокхолм. Особено преди Коледа.
Всичко е украсено и осветено, елхите и коледните базари с глог (шведското греяно вино) са буквално на всяка крачка. Шведите рядко използват щори и пердета, така че и от всяко прозорче се виждат свещи и запалени светлини.
Едно от първите неща, които ни направиха впечатление е, че въпреки студеното декемврийско време почти всички карат колело. Нещо нормално за Скандинавия. Като заговорихме за времето, трябва да разбия един мит. Да, в Стокхолм е студено, но определено не е онзи северен скандинавски студ, който си представят повечето хора и който очаквахме и ние.
Истината е, че в шведската столица през зимата живакът в термометъра рядко е под нулата. Понеже се намира на море, често има вятър и усещането за студ понякога е по-силно, отколкото в София, но никак не е непоносимо.
Както казват скандинавците – „Няма лошо време, има неподходящи дрехи“.
И така, облечени добре, независимо от това дали духа вятър, дали има дъжд или сняг, те са навън и са усмихнати. Разхождат се, карат колело или кънки, пият кафе, чай, греяно вино. И се наслаждават на живота.
Полетът ни към Стокхолм беше вечерен. Понеже летяхме с нискотарифна авиокомпания, кацнахме на летище Скваста, което се намира на около 100 км. от града. От там взехме шатъл – автобус, който ни закара до центъра на Стокхолм за по-малко от час. Цената на билета е около 100 шведски крони, което прави някъде 20 български лева.
Описаните по-горе първи впечатления от шведската столица получихме, вървейки към апартамента, който си бяхме наели чрез онлайн платформата за настаняване Airbnb. Апартаментът беше голям, чист, уютен и съвсем близо до центъра. Предлагаше всички домашни удобства и се почувствахме много по-добре, отколкото ако бяхме отседнали в някой хотел. Да не говорим, че ни излезе и в пъти по-евтино.
Скандинавците са едни от най-доверчивите и гостоприемни хора, които съм виждал.
Това донякъде е разбираемо, като имаме предвид, че държавите им са едни от най-уредените, богати и социални на света. Първите ни „сблъсъци“ с шведското гостоприемство бяха още на аеропорта, където раздаваха безплатни минерални води и карти на града. Дори митничарите бяха усмихнати и не гледаха строго.
Същото се отнасяше и за жената зад гишето, от която си купихме билети за шатъла и тридневна карта за градския транспорт. Тя, както всички тук, говореше перфектен английски, попита ни колко време ще останем, какво искаме да посетим, след което ни препърача най-изгодното за нас – именно тридневната карта за всички градски линии.
В български пари тя излиза около 50 лева и важи както за метрото и автобусите, така и за бусчета-лодки, които водят до красиви шведски островчета, на които се намират някои от музеите и красивите замъци на града. След като ни даде билетите и след изчерпателния разказ, жената с усмивка ни посочи многото машини, от които следващият път можем да си купим билети в кеш или с дебитните си карти…
С гостоприемство на Скандинавия и доверчивост се сблъскахме и в квартирата. Там всичко беше направено така, че да се чувстваме като вкъщи. Понеже беше преди Коледа, имаше украсена елха и светещи лампички, имаше голям телевизор с включени HBO и Netflix и дори лаптоп за ползване.
Истинският шок за нас обаче настъпи като отворихме хладилника в кухнята. Той беше изцяло зареден с хранителни продукти, с бири, с бутилка Глог (шведско коледно вино, което в супермаркетите се продава готово в бутилки, само трябва да си го загрееш на котлона) и голяма бутилка шведска водка „Абсолют“… Е, на по-добро посрещане от това, здраве му кажете.
Какво да видим в Стокхолм?
Освен цялата красива атмосфера на града, в шведската столица определено има какво още да се види. За целта разполагахме само с два дни, които трябваше да употребим както трябва.
Определено първата забележителност на Стокхолм се казва Гамла стан. Или в превод – Старият град.
Той се намира съвсем в центъра и е запазил автентичния си средновековно-ренесансов вид – малки калдъръмени улички, красиви старинни къщи и църкви и безброй площади.
Тук атмосферата е по европейски спокойна, пълно е с кафенета и сладкарници и просто е задължително да се види. Като споменах кафе, за шведите кафето е начин на живот. Така, както е и при италианците. Дори имат специална дума за това – „фикка“ – която означава почивка за кафе. Тя е задължителна в следобедно време и се спазва упорито дори и на работните места – така, както е обедната почивка за хапване. Най-силно препоръчвам да се насладите на „фикка“ именно в Стария град. Иначе, тук се намират още Нобеловият музей, който е много интересен, както и Кралският дворец.
Виж също: Рим, Флоренция и Венеция – едноседмичен маратон из Италия
Кралският дворец на Кралство Швеция е един от най-големите и красиви дворци в света. Разполага с 600 стаи. Той е построен в края на 17-и началото на 18-и век. Днес, освен като музей, се използва и за официалните гости на шведската кралска фамилия.
Обществената библиотека на Стокхолм
Тя е проектирана във формата на ротонда и е една от най-забележителните сгради в града. Намира се в центъра, близо до Стария град и съхранява над два милиона тома с книги. Внимание заслужават още Парламентът на Швеция, Кметството на Стокхолм, Кралската опера и търговската улица.
„Сюодермалм“ е така наречената бохемска и младежка част на Стокхолм. Тя се намира северно от Стария град и центъра и е пълна с кафенета, ресторанти и барове. Любопитното е, че противно на очакванията тук е доста по-евтино, отколкото в центъра. Тук се намира асансьорът „Катарина„. Той се издига на високо и открива спираща дъха гледка към Балтийско море, към островите и към целия град.
Като заговорихме за цени, едва ли има някой, който да не знае, че в скандинавските държави е доста скъпо. В българки пари това означава:
- В кафене двама души обикновено ще оставят между 20 и 40 лева;
- в ресторант поне 100-200 лева;
- сандвич на крак е средно 10-15 лева.
В супермаркетите обаче цените са доста по-ниски, някои неща са по-евтини и от България. Така че, варианти в Скандинавия, както и почти навсякъде другаде, има и за скъпа и за малко по-бюджетна екскурзия.Но да се върнем на забележителностите.
Островът на музеите
Остров Юргорден е един от многото островчета, от които се състои красивата шведска столица. Наричат го остров на музеите, защото на него се намират някои от най-големите забележителности на Швеция. Този остров е абсолютно задължителен за посещение. Наистина.
До него се стига много бързо с корабче, за което важи картата за градския транспорт. Можете да си закупите и еднократен билет, който струва около 25 крони, тоест 4-5 лева.
Музеят Васа
Това е най-посещаваният музей в цяла Скандинавия. Тук се намира бойният ветроходен кораб от 17-ти век „Васа”. Той е внушителен, въпреки че е престоял на дъното на морето повече от 3 века – цели 333 години.
Нордическият музей
Той се намира на гърба на Васа и се намира в наистина красива сграда. Тук може да се потопите в духа на Скандинавия още от времето на викингите.
Музеят на Абба
Едва ли има меломан, който да не иска да посети това място, което поднася по интересен и интерактивен начин цялото творчество на култовата шведска група.
Това, което аз препоръчвам с пълна сила обаче е Музеят на Астрид Линдгрен.
Това място е еднакво привличащо както децата, така и възрастните. Вътре се качвате на влакче, което ви съпровожда сред декори от произведенията на шведската писателка. В същото време слушате на избран от вас език откъси от литературните творби, сред които обикаляте. Наистина е уникално и препоръчвам да го изживеете.
Толкова за Стокхолм. Със сигурност има още много какво да се види, но ще оставим това за следващия път. Най-вероятно тогава все пак ще предпочетем да бъде пролет или лято.
Продължаваме към Малмьо