Сигурно сте чували за старите градчета на Пловдив, Созопол и Несебър. Повечето от вас дори са ги посещавали, но малцина знаят, че и Добрич си има своя стар град. Той се намира в идеалния център на града, в близост до централния площад. Попаднах на него случайно, докато се разхождах из града и останах приятно изненадан.

Всъщност градчето, ако можем да го наречем така, е малък комплекс, скрит между високи жилищни кооперации. Строителството му започва през далечната 1973 година, като архитектурите му са го изграждали по спомени на по-възрастни добричлии, занимаващи се в миналото с търговия.

Старият Добрич е етнографски комплекс и е част от историческия музей в столицата на Добруджа.

В миналото Добрич е бил важен търговски град. Според пътеписите на прочутия османски пътешественик Евлия Челеби, тук е имало над 200 дюкяна и 3 хана. Затова в етнографския комплекс е заложено на търговските обекти в миналото.

Часовниковата кула

Кулата, която се издига в момента в Стария Добрич, е висока 21 метра. Часовникът е направен по схемата на старите възрожденски, а механизмът му тежи 250 килограма. Задвижва се от два речни камъка с различна тежина. Часовникът се навива ръчно. Освен часовник в кулата има и камбана, тежаща 320 година, отлята в цеха за камбани към Светия Синод в София. Тя е възстановена по спомени, снимки и скици, тъй като през 1965 година старата часовника кула е съборена.

Добрич-кула
Часовниковата кула

През годините кулата преживява много. През 1872 година австро-унгарският археолог Феликс Каниц я заварва в развалини. Само няколко години по-късно с дарение на шейх Ариф Хикмет Бей заработва отново. След Освобождението на Добрич от османско владичество градската управа поема отговорност за кулата. По време на румънското владичество през 1919-1940 година кулата отново се променя. Конусовидният й покрив се заменя с покрив във формата на гъба.

Прочети още: Комплекс “Камбаните” – любимият парк на децата край София

Бъчварницата

Знаете ли, че едно буре може да „живее“ и 50 години, ако в него слагате хубаво вино? Да, така е, но след като свърши божествената напитка, бъчвата трябва да се измие и да се остави да се проветри.

добрич-стар
В бъчварницата изработват бъчви за вино

Бъчварството е сред най-популярните занаяти в миналото ни. За да е успешен в тази сфера, майсторът трябва да е много сръчен и точен в движенията на ръцете и пръстите си. Не е случайно, че бъчварницата се е превърнала в една от знаковите постройки в Стария Добрич.

И още занаяти

В комплекса можем да открием дюкяни на различни майстори. Зограф, книговез, ковач, грънчар, дърворезбар и шапкар са сред водещите занаяти в миналото. Освен тях в Стария Добрич можем да открием и дюкянчета на майстори на шевици и гевреци. Повече информация за историята на града и комплекса може да намерите ТУК.

 -стар

Прочети още: Цари Мали град – една легенда оживява

Харесайте фейсбук страницата на World2Explore за още идеи и съвети за пътувания и пътешествия.

Write A Comment