Русе е градът на първите неща у нас. Наричан е Малката Виена и може да предложи на своите гости невероятна архитектура, множество музеи, паркове и алея за разходки край величествената река Дунав. В тази публикация ще обърнем внимание на възможностите за еднодневна разходка край Русе, а ако сте за малко в района, може да съчетаете посещението си на няколко от тях.
Липник – Текето
На десетина километра от Русе, край село Николово, се намира лесопарк Липник, познат сред местните като Текето. Той е любимото място на русенци през по-топлите месеци. В парка може да се отдадете на спорт или разходка, а защо не и да си спретнете пикник.
Може да се позиционирате край язовира, който се използва от различни спортни клубове по кану-каяк. Именно там тренират едни от най-успешните ни спортисти.
В лесопарка има обособен малък зоопарк, но единствените животни, които видях там, бяха няколко кози.
Създадено е и изкуствено езеро, което преди години е било дом и на водни лилии. За съжаление напоследък грижите за тях не са достатъчни и се е превърнало по-скоро в дом на множество жаби.
Басарбовският скален манастир
Манастирът „Св. Димитър Басарбовски“ е единственият действащ скален манастир на територията на страната. Намира се в непосредствена близост до село Басарбово, на няколко километра от Русе. Басарбовският манастир е издигнат край река Русенски Лом, около чието поречие може да открием останки от множество други скални манастири.
Той е обявен за археологически паметник на културата от местно значение в края на 20-и век. Свети Димитър Басарбовски е почитан изключително много в Румъния, както и в други балкански държави.
Манастирът „Св. Димитър Басарбовски“ е единственият действащ скален манастир на територията на страната. Намира се в непосредствена близост до село Басарбово, на няколко километра от Русе. Басарбовският манастир е издигнат край река Русенски Лом, около чието поречие може да открием останки от множество други скални манастири.
Той е обявен за археологически паметник на културата от местно значение в края на 20-и век. Свети Димитър Басарбовски е почитан изключително много в Румъния, както и в други балкански държави.
Басарбовският манастир е сред най-посещаваните в Северна България. Най-подходящият период за посещение е през пролетта, когато всичко е зелено и дръвчетата са цъфнали.
Ивановските скални църкви
На няколко километра от Басарбово се намира и село Иваново, в подножието на което се намира скалният манастир „Св. Архангел Михаил“, познат като Ивановски скални църкви.
Манастирът е основан през 20-те години на 18-и век от монах Йоаким, който по-късно става български патриарх. Сред дарителите на манастира са българските царе Иван Асен ІІ и Йоан Александър. И до днес са запазени и техни ктиторски портрети. Манастирът обединява няколко комплекса от скални помещения. В шест от храмовете са запазени стенописи, които разкриват особеностите на българското църковно изкуство през ХІІІ-ХІV век.
По време на Второто българско царство манастирът се утвърждава като голям духовен и книжовен център. Надписи по стените на килиите дават информация за важни исторически събития. Стенописите в църквата „Св. Богородица” са световноизвестни. Те са сред най-представителните образци на Палеологовото изкуство на Балканите. Изключителните им художествени качества са причината за включването им от ЮНЕСКО в списъка на световното културно наследство.
Днес манастирът не е действащ, но може да разгледате скалните църкви.
Средновековният град Червен
Замъкът на червенските боляри – така са наричали един от малкото замъци у нас, намиращ се в средновековния град Червен, където днес откриваме предимно руини. Останките на някогашния значим град се издигат високо над русенското село Червен, на около 30-ина километра от областния център.
Ако днес се разхождаме върху останки и руини, то в миналото Червен е бил важен военно-административен, стопанки и дори църковно-културен център. Историята на крепостта датира от 6-и век, когато е била византийска. Истинският разцвет на града, издигнат върху скално плато, е по време на Второто българско царство.
Колкото и да е изненадващо заради местоположението на Червен, тук са развивани занаяти като златарство, добив и обработка на желязо, художествени и битови занаяти.
Средновековният град Червен е магнит за археолозите и любителите на тази наука. Първите разкопки започват в началото на миналия век и продължават до днес.
Именно кулата от Червен е една от българските следи в световния хит „Игра на тронове“.
Пещера „Орлова чука“
Над 10 хиляди прилепа обитават една от най-дългите ни пещери – Орлова чука. Тя се намира в близост до Две Могили и село Пепелина, в скалистия пролом на р. Черни Лом. В нея живеят около 14 вида прилепи, сред които уникалният бял прилеп.
Орлова чука със своите 13 437 метра е третата по дължина пещера в България. Тя е и най-топлата, като поддържа 14 градуса – през лятото си е истинско спасение от жегата.
Открита е от местен овчар през 1941 година, а 16 години по-късно е благоустроена. В нея е намерен живот от преди хиляди години – останки от късния палеолит, сред които кости на хора и пещерна мечка.
Пещерата е отворена за посещения през топлите месеци – от април до ноември. Единственият вариант за посещения е с автомобил. Намира встрани от пътя между Две могили и с. Иваново.
А на вас кое е любимото ви място край Русе? Може да съчетаете пътуването си до Русе със спа почивка и в Терме Букурещ.
Харесайте фейсбук страницата на World2Explore за още идеи и съвети за пътувания и пътешествия.