Всички свързваме Солун с бялата кула и Бялата кула със Солун. Получава се нещо като яйцето и кокошката. Това е основната забележителност в гръцкия град, откъде започват и приключват туристическите обиколки. Местните обичат да се излежават в зелените площи до нея и да пийват, докато наблюдават плаващите корабчета.

Красивата кула, до която всеки гост на Солун се снима, пази ужасяваща и дори кървава история, години преди да стане бяла. Намира се на крайбрежния булевард „Никис“, на метри от Солунския залив.

Висока е почти 34 метра, а диаметърът й е 22 метра и има цилиндрична форма. Състои се от приземен етаж и шест горни етажа. Изградена е от камък, мазилка и частично от тухли.

Бялата-кула-Солун
Над кулата се издига гордо гръцкото знаме

Може ли да влезем в кулата?

Кулата днес е превърната в музей, разположен на шест етажа. Изложени са експонати, свързани с живота в града през различните епохи.

Входната такса е 4 евро, което не е никак скъпо. След като се изкачите до върха на кулата, ще забравите за похарчените пари. Гледката съм Егейско море и Солун е невероятна.

Солун
Гледка към Солунския залив

Бялата кула е отворена за посещение всеки ден от18 април до 31 октомври. Работното й време е от 08:00 до 20:00 часа.

Съвет: Посетете кулата в края на работния ден, когато слънцето залязва по-рано, за да се порадвате на неповторим залез.

Кървава епоха

Не винаги Бялата кула е била бяла и е била атракция. Тя е построена през 15 век от неповторимия османски архитект Синан, автор на джамията „Селемие“ в Одрин и „Баня Башъ“ в София.

-кула-Солун
Гледка от едно от прозорчетата на кулата

През годините са я използвали за крепост на града, военен щаб и дори затвор. Кулата била наричана Кървавата или Червената след заповед на султан Махмуд Втори, който нарежда да бъдат убити всички еничари-бунтовници, които са били затворени в нея. Извършени са още много убийства и мъчения.

Прочети още: Родната къща на Кемал Ататюрк

С идването на 20-и век Солун става част от Гърция и местните решават да пречистят кулата като я белосат. Така тя получава новото си име – Бялата кула и се превръща в символ на града.

Харесайте фейсбук страницата на World2Explore за още идеи и съвети за пътувания и пътешествия.

Харесайте фейсбук страницата на World2Explore за още идеи и съвети за пътувания и пътешествия.

Write A Comment