beograd-sgrada

Първата ти спирка, може би, трябва да бъде пешеходната улица „Кнез Михайлова“ – ядрото на туристическия и социален център на града, из което се редят безкрайни магазини.

Интересен факт, който задължително трябва да се спомене, е че княз Михаил, на когото е кръстена улицата, не е кой да е. Сигурен съм, че сте добре запознати с нашия Борис I… Е, познайте какво е било християнското му име. Точно така! Всъщност града е основан благодарение на документ, издаден от нашия владетел. Но да се върнем на обиколката. На тази улица или по-добре познатото ни название „Главната“, посетителите обикалят неуморно от сутрин до вечер, така че – празно няма! Изборът къде да приемеш необходимата ти доза кофеин (нужна ти за енергичното крачене) е голям – барове, бирарии, кафенета и сладкарници има в изобилие. А отскоро в самия край, функционира и чисто нов център (по „български“ казано: мол, ама мини), разполагащ с прекрасно заведение на покрива, което разкрива на посетителите си чудесна панорамна гледка.

beograd-con
Паметник на княз Михайло

След като се нагледаш на внушителните сгради от 19-ти век, къде-къде по-добре галещи окото от онези „схлупени панелки“ по „Витошка“, настъпва времето за емблематичната визитка на града. „Кнез Михайлова“ завършва пред легендарната крепост „Калемегдан“. Просто не си бил в Белград, ако не си я посетил! Съоръжението, издигнато през I век от римляните, носещо огромна историческа стойност, днес е превърнато в красив парк. Редица алеи кръстосват територията му, а навсякъде са разпръснати пейки за отдих.

Прочети още: 6 причини да посетим Пирот

Лятото ежедневно можеш да видиш белградчани дошли да разпуснат под гъстата сянка на дърветата,

четящи книга или правещи си пикник на зелената трева. И макар в наши дни крепостта да е дом на няколко тенис корта, баскетболни игрища и различни експозиции (ако сте с детето пуснете го на изложението на динозаврите, ще си отдъхнете поне за час, докато то се щура и ръмжи срещу всеки един от тях), все още носи отпечатъка на отминалите времена на войни и разруха. Не че някой се сеща за тях когато жаркият сезон започне с диви концерти, помещаващи се именно тук. Всяка година на това място идват популярни DJ и музиканти, които дават ритъма на нощния живот.

beograd-night-fontan
Нощен Белград


Но понеже се разхождаш посред бял ден, хубаво е да се съсредоточиш върху кулите и портите, предпочитани през вековете от византийци, османци и австрийци, вместо да търчиш насам-натам, търсейки откъде да си купиш билет за предстоящия „хаус купон“. И докато се разхождаш и се любуваш на сливането на реките Дунав и Сава, насочен към паметника на „Победителят“ можеш да си припомниш, че си в поредната зона, тясно свързана с българската история, понеже вървиш из мястото, където са били посрещнати прокудените от Великоморавия братя Кирил и Методий. Препоръчвам ти, докато все още не си се насочил към следващата забележителност, да посетиш любимото ми заведение „Калемегданска тераса“, което ти предоставя идеалната възможност да се възхитиш на „Портата Зиндан“, пейзажа към Дунав и една студена бира за разкош.

Прочети още: Канарски отдих в Лас Палмас и Тенерифе

Така, стига история и камънаци, въпреки че те са ми най-любими.

След такова просвещение е време за развлечение, а най-близката ти атракция е зоологическата градина

Ако действително пътуваш със семейството и не сте загубили детето по трасето, ето още една възможност да го баламосате и да секнете безспирните му въпроси и хленчене за пица, сладолед или за обещания от 2 години насам PlayStation. За твое щастие зоопаркът също се намира на възвишението на крепостта, така че смело към него.

church-beograd-
катедралата „Св. Сава“

Когато и животните вече не са толкова интересни и маймуните ти обърнат гръб, може да продължиш културното си обогатяване и да се върнеш на „Кнез Михайлова“,

минавайки цялата му дължина наново, но този път да продължиш до хотел „Москва“. Той е поредната величава сграда, която ще видиш днес, но пък стойността й е голяма. Представител на архитектурния стил „руски сецесион“, „Москва“ е най-старият хотел в града и е помещавал личности като Алберт Айнщайн, Махтама Ганди, Максим Горки, Ричард Никсън и др.

След безкрайните кръгчета и преходи, неминуемо стомахът ти вече свири на тънката струя на глада. Затова идва идеалната възможност да се потопиш в бохемския дух на най-популярната улица в Белград – „Скадарлия“. Тя пази автентичните кафани (друга, разбираема дума от речника е: механи). Някога заведения отворили вратите си единствено за висши аристократи и хора на изкуството, при това само от мъжки пол.

Разбира се, можеш да хапнеш скара и в най-стария ресторант тук. Сменил името си през годините безброй пъти, за да остане известен като „?“ (да, въпросителен знак)

Също няма да сгрешиш, ако избереш и едно от многото ресторант-корабчета по брега на река Сава. Или някогашните халета, които в края на миналата година превърнаха в изискани заведения. Но из павираната отсечка на „Скадарлия“ се носи арт атмосфера, която няма да усетиш на други места.

Прочети още: Будапеща – магическа красота на брега на Дунав

Точно затова тя е била вечния избор на знаменитости като Ален Делон, Стивън Сегал и др. Богатият избор на кафани те кара да се питаш къде да влезеш, за да доставиш удоволствие на вкусовите си рецептори. Аз ти препоръчвам „Шешир мой“, „Двата елена“ или „Златният бокал“. Вътре времето сякаш е спряло, запазило непокътнат спомена за безгрижните дни и нощи. Често явление в кафаните е да има жива музика. Оркестърът да свири, дюлева ракия да се лее и плескавици да има на корем.

Менюто за вечерята ще оставя сам да избереш, но аз не тръгвам без да съм опитал гурманска плескавица. Да не забравим и за ущипци, кебапчета, салата „Урнабес“ или „Паприка у павлаци“. Разбира се, не наведнъж, понеже порциите са щедри и после трябва да ме местят с кран… Важно е да се запомни, че в Сърбия човек не може да сбърка със скарата! Затова аз се съсредоточавам най-вече върху ястия от кайма. Но преди да извърнеш очи с досада, добре е да отбележа, че при съседите ни продуктите са далеч по-качествени. Да си знаеш!

1 2 3

2 Comments

  1. Силвена

    Белград е възхитителен град, обожавам разходките около Дунав и сръбската скара

  2. Страхотен пътепис, поздравление. Чак ми си прииска и на мен да събера куфара и да тръгна