Едва ли има някого, който да не обича гръцки специалитети. Именно те са една от причините страната да е атрактивна за много туристи от целия свят. Всяка част на Гърция предлага характерни вкусове, но има ястия, които може да ги хапнете във всяка една таверна.
Гирос
Няма как да не започнем с гиросите, които се продават и у нас. Гиросът може да бъде наречен и дюнер, като съдържа пържени картофи, домати, лук, джадзики и кълцано пилешко или свинско месо, което се върти на шиш, както в дюнерджийниците. Всичко това се слага в гръцка питка и се завива. Разбира се, може порцията да бъде сервирана в чиния, като съставките да бъдат подредени различно.
Сувлаки
Сувлакито е подобно на гироса, но вместо кълцано месо има пилешки или свински шишчета. И отново може да бъде сервирано като порция в голяма чиния. Това е сред най-любимите ми гръцки „специалитети“.
Гиросът и сувлакито се продават на всеки ъгъл в южната ни съседка. Могат да бъдат поръчани като улична храна (горната снимка) или в ресторант (долната снимка). Разликата от дюнерите е в питката, като гръцката е значително по-дебела. Най-голямата разлика са подправките, които слагат в месото и риганът, който със солта бива поръсен върху пържените картофки.
Гръцка салата
Дори и да не сте ходили никога в Гърция, то сте хапвали гръцка салата. Тя е и сред най-често поръчваните в българските заведения. Лесна за приготвяне, но и вкусна. Приготвя се с домати, червен лук, маслини, сирене фета, краставици, чушки, отново риган, морска сол и зехтин.
Гръцка мусака
Гръцката мусака се различава от тази, която сме свикнали да правим и да ядем у нас. В нея освен кайма, картофи, домат, лук… се слагат и патлаждани и тиквички. Също така канела, карамфил и риган. Тъй като не съм почитател на патладжаните и тиквичките, винаги я пропускам от менюто си, но пък тя си остава запазена марка сред типичните гръцки специалитети.
Дзадзики
Вече го споменах като съставка в гиросите и сувлакито. Дзадзикито е сред топ 5 по популярност гръцки ястия. Всъщност това си е обикновена салата, която много прилича на нашата млечна или „Снежанка“. Приготвя се от краставица, чесън, зехтин, цедено кисело мляко, мента, копър и лимон. Преди година гостувах в едно гръцко селце, където бяха направили домашна дзадзики. В комбинация с домашен гръцки хляб е изключително вкусно. Да не забравяме и шишчетата.
Долмадаки
Сигурно ви звучи непознато, но всъщност са лозовите сърми. Те също са характерни за гръцките таверни. Лозовите листа се пълнят с ориз, кайма и задължителните подправки, добавя се и типичния за региона лимонов сос.
Прочети още: Какво да видим и правим в Солун за един уикенд?
Спанакопита
В това ястие няма нито копита, нито коне, но има спанак. Или иначе казано баница със спанак. Тя е изключително популярна в южната ни съседка. Приготвя се изключително лесно, почти както правим баницата със сирене. Само че между корите за баница слагаме спанак, магданоз и див лук. Разбира се, добавят и масло, яйца и сирене, както и подправки като сол и черен пипер.
Риба и морски дарове
Говорим за гръцките ястия, а все още не сме споменали рибата и морските дарове. Където и да я поръчате в Гърция, винаги ще ви я сервират прясна. В различните краища на страната и островите приготвят с различни подправки рибата и морските дарове, като задължително слагат лимони и зехтин. Ако сте фенове на морските дарове (аз не съм) може да опитате супа от миди, различните видове паста със скариди и омари, салата от раци…
Пастицио
Това си е типична гръцка паста. Всъщност наподобява и лазаня. Прави се с дебели и дълги макарони, кашкавал, кайма, доматен сок, сол, подправки и сос бешамел. Ако трябва да съм честен – много е вкусно.
Критараки
Това е едно от малкото неща, които не ми харесват от гръцките вкусотии. Това е вид паста, но прилича на дълъг ориз. Може да се готви под всякаква форма – супа, манджа, печиво… Сред популярните начини на приготвяне е да се съчетае с пармезан, вода, домати, маслини, вино, узо, риган и зехтин. Всички тези неща се приготвят в тенджера и се бъркат, когато омекнат се сервират.
Харесайте фейсбук страницата на World2Explore за още идеи и съвети за пътувания и пътешествия.
Гиросите са задължителни, но повече ми харесват шишчетата… сувлакита, мнооого са вкусни
Ох как ми се приядоха гироси