Созопол е любимият ми град по южното ни Черноморие. Сякаш крие някаква завладяваща магия, посетиш ли го веднъж, ще искаш да повториш и потретиш. Созопол предлага много плажове, неповторима природа, богата история и разнолика култура. Накъдето и да погледнеш, морето винаги е около теб.

Всяка година хиляди българи и чужденци избират Созопол за своята лятна почивка. Тук има за всекиго по нещо – от партита до семеен уют.

Созопол
Едно от любимите ми места в стария Созопол

Кога да посетим Созопол?

Като типичен морски курорт е най-подходящо да посетим Созопол през месеците от май до края на септември. Улиците са препълнени и през деня, и през нощта. Стотици заведения и атракции ще се постараят да не ви е скучно.

Случайно или не винаги гостувам на Созопол през август. Това е най-силният месец, а плажовете и хотелите са препълнени. Някак си не искам да си представям града през зимния период, когато е мрачно и депресиращо. Разбира се, има хора, които обожават морето, потънало в зимна приказка.

Плажовете на Созопол

Созопол е най-атрактивен със своите плажове. За разлика от други морски градове, които имат едва един или два плажа, то Созопол се гордее с много повече.

плаж-созопол
Централният градски плаж на Созопол

Къмпинг „Градина“, „Златна рибка“ и „Царски плаж“

Плажовете им се намират между Черноморец и Созопол, като са подредени един до друг на една и съща плажна ивица. Тук може да се настаните в каравани, да построите палатка, да отседнете в бунгала или в по-масовия вариант – на хотел.

„Златна рибка“ се намира на едва 2 км. от Созопол в южната част на Царския плаж. Къмпингът разполага с голямо пространство за паркиране на каравани и кемпери, както и за палатки. Паркингът е охраняем, както и плажната ивица. По-близо до Черноморец се намира къмпинг „Градина“. Тук може да се настаните и в луксозни бунгала, няма нощни заведения, което предлазполага към пълноценна почивка.

Централен градски плаж

Това е най-масовият плаж, тъй като е леснодостъпен, няма вход, а таксите за чадър и шензлонг не са никак скъпи. Намира се между стария град и нос Харманите. Плажът е страхотен, но е дълъг едва 500 метра и ако сте почитателите на спокойствието, трудно бихте го намерили, защото винаги е препълнен.

Прочети още: Какво да правим и видим в Бургас за един уикенд?

Плаж „Харманите“

Намира се недалеч от Централния, но е много по-дълъг и със сигурност ще намерите място. Разположен е между нос Харманите и полуостров Буджака. Плажът е носител на престижното отличие за чисти води „Син флаг“, пясъкът е златист и фин. Тук може да се възползвате от различни водни атракции – да карате джетове или водни ски. Плажът се разпростира на повече от километър.

Зад него има много заведения и барове, в които може да обядвате или да пийнете по нещо и да продължите със събирането на тен. Направи ми впечатление, че много от заведенията предлагат обедно меню от три части срещу едва 7 лева.

харманите-плаж-созопол
Плаж „Харманите“

„Каваци“ и „Смокиня“

Къмпингите „Каваци“ и „Смокиня“ се намират от другата страна на полуостров Буджака и нос Агалина. Разположени са на една и съща плажна ивица и се разпростират на 2 км.

Хубавото на къмпингите е, че може да отседнете в някое от дървените бунгала или да останете в каравана под наем, а защо не и на палатка.

Прочети още: Остров “Света Анастасия” – скритото съкровище на Бургас

Шофьорският плаж Алепу

Когато видите този плаж, ще си помислете, че се намирате на брега на океан. Намира се след курортното селище Дюни, на около 10 километра на юг от Созопол. Един от най-популярните и има защо. Плажната ивица е дълга около 3 километра.

Наричан е шофьорски, защото покрай него минава пътят към Приморско и шофьорите паркират на пътните банкети и се отдават на заслужено събиране на тен. Предпочитат го и собственици на домашни любимци. Освен хора с кучета, може да видите и някои нудисти.

Старият Созопол

Старият Созопол е една от причините за посещения на курортния град и задължителна спирка за всички гости. Всъщност Созопол е най-старият град на българското Черноморие. Полуостров Скамния, известен като Старият Созопол, е архитектурен и археологически резерват. На територията му се намират над 180 възрожденски созополски къщи, строени през 18-и и 19-и век. Повечето от тях са паметници на културата.

старинен-созопол
Из стария Созопол

Разбира се, в стария Созопол има и други забележителности, освен къщите. Сред задължителните спирки на гостите и туристите са художествената галерия, етнографския и археологическия музеи, средновековната църква при манастира „Св. Апостоли“, църквата „Св. Богородица“, музеят при крепостната стена и разбира се, храмът „Св. Св. Кирил и Методий“, който се намира в началото на резервата.

старият-созопол
Из тесните созополски улички

Старият Созопол е богатство за любителите на археологията. Още в началото на комплекса може да разгледате реставрираните останки на южната крепостна стена и правоъгълнатата й кула. С подобни крепостни стени е бил опасан древният град, намиращ се на скалистия полуостров. Стените са издигнати едва през 6-и век.

Созополската къща има специфична архитектура – смесица от типична странджанска и от старопланинска възрожденска.

Типичните созополски къщи са издигнати с каменни основни, кирпичени стени, а отвън са облечени с дървена обшивка. По този начин къщата се пази от соления морски вятър. Прави впечатление, че къщите са на два или три етажа, като първият е бил превръщан в занаятчийница или се е ползвал за стопански нужди.

старият-созопол
Туристите са привлечени от десетки сергии

Преди да влезем в комплекса ни посреща храмът „Св. Св. Кирил и Методий“. В църквата и до днес се пазят мощите на Св. Йоан Кръстител, което превръща храма в обект на поклоннически туризъм. Православната църква е построена през 1888 година, но дълго време е използвана за музей.

Между къщите в стария Созопол се намират останки от средновековна базилика. Между 10-и и 17-и век тук е било седалището на Созополската епископия.

Останки от средновековна базилика
Останки от средновековна базилика

Пред много старинни къщи откриваме възрастни жени, които продават домашно сладко. Като за курортно градче и цените на предлаганите от тях стоки са малко завишени, но поне качеството е на ниво.

Част от къщите са превърнати в места за настаняване. Преди няколко години бях отседнал в къща на входа на старинния Созопол и съжалих, през цялата нощ беше изключително шумно заради стотиците пияни чужденци. Разбира се, ако къщата се намира навътре в комплекса, шумът няма да е водещ.

Разходка с лодка

Созопол е пристанищен град, като корабите, яхтите и рибарските лодки са отделени. Първите са в яхтеното пристанище, а последните в общинското рибарско пристанище.

Най-голямо впечатление предизвикват не толкова големите туристически кораби, а малките плавателни съдове на местните рибари. Докато се разхождате може да видите как рибарите прибират улова си.

В рибарското пристанище са акостирали десетки лодки
В рибарското пристанище са акостирали десетки лодки

Всеки ден около Созопол плава голямо туристическо корабче. От палубата му може да видите една по-различна гледка към Созопол, както и да разгледате отблизо островите около града.

На по-малко от километър се намира най-големият ни остров – „Св. Иван“. За разлика от „Света Анастасия“ той не е застроен, все още е диво място. Разбира се, не е забранен за посещение, трябва просто да си организирате плаването до него.

Гледка към остров "Св. Иван"
Гледка към остров „Св. Иван“

„Аполония“ – магнит за туристи

В Созопол се организира един от най-големите фестивали – празниците на изкуствата „Аполония„. За първи път се провежда през 1984 година. Фестивалът продължава и до днес да привлича туристи от цяла България и чужбина в последните дни на август и първите на септември.

По време на фестивала амфитеатърът „Аполония“, читалище „Отец Паисий“ и археологическият музей се превръщат в арена на различни концерти, изложби и представления.

Къде да отседнем?

В Созопол има стотици местенца за настаняване. Съветвам ви да се ориентирате възможно по-рано, за да си гарантирате добра локация при това на добра цена.

Това лято избрах да отседна в Арт комплекс „Анел“ и горещо го препоръчвам. Намира се на около 2 километра от самия град, в непосредствена близост до „Созополис“.

Разположен е на полуостров „Буджака“, на скалистия и величествен нос „Христос“. В комплекса има впечатляваща ботаническа градина, допълнена от скулптурна експозиция с произведения на най-добрите български творци. По скалистия бряг са издигнати много произведения на монументалното изкуство, които привличат вниманието на плаващите в морето.

Стаите и апартаментите набодобяват галерии с десетки картини. От терасите пък се откриват невероятни гледки към градината, басейна и най-вече към морето, което заобикаля комплекса. Освен гледка може да се възползвате и от многото възможности – има спортен център, открит басейн, сауна, парна баня, джакузи, тенис корт и всичко необходимо за една неповторима почивка без да се налага да напускате „Анел“.

Booking.com

Харесайте фейсбук страницата на World2Explore за още идеи и съвети за пътувания и пътешествия.

2 Comments

  1. Созопол е наистина магически град, всяка година почиваме там със семейството

Write A Comment